fashion201.tipo.co.il
:היום בטיפו
טיפו זון
הפוך את טיפו לדף הבית !דרגו את האתר !הוסף את האתר למעודפים שלי שלח הודעה למנהל האתר !התקשר לבעל האתר דרך טיפו-פון
אין לך הודעות חדשות
 שלום אורח, אם אתה כבר רשום בטיפו לחץ כאן
  
  
 
          
  מודה 201
האתר הוא לבנים בנות!באתר יש המון דברים על אופנה בואו לראות כי שווה לנסות!

מנהל אתר:   קורל המושלמת!
 
 
קישורים גלריה באנרים פורום מה חדש במודה!?!?? דף הבית
 
     
   
 

מה הקיצור???זיהומים יבלות וכינים!!!!1פשוט לא היה לי מקום...:)

כינים - כל מה שרציתם לדעת !!

הכינים הן חרקים קטנים חסרי כנפיים בגודל של 1-2  מ"מ, המלווים את האדם מראשית האנושות. מחלקים את הכינים על פי המקום בו הן נמצאות:  כיני הקרקפת, כיני הגוף וכיני הבושת. בכל שלושת הסוגים, נקבות הכינים ניזונות מן הדם אותו הן מוצצות מהעור. הרוק של הכינה  הנקבה נשאר בעור וגורם לגרד עז שהוא מהמאפיינים הבולטים של המחלה.  

כיני הקרקפת:  שכיחות במיוחד אצל ילדים בגיל הגן ובית הספר היסודי. לאחר שהתמקמו בעור הקרקפת הן גורמות לגרד חזק בקרקפת בעורף ובצידי הצוואר. לעיתים קרובות הילד מגרד עם אצבעות מלוכלכות וגורם לזיהום העור על ידי חיידקים. הזיהום בחיידיקם גורם לעיתים להתפתחות חום ונפיחות של קשרי הלימפה בצוואר. בבדיקה ניתן למצוא על השערות כמויות גדולות של ביצי כינים כסופות הדבקות בעצמה לשיער כ 1 ס"מ מעל לעור הקרקפת.

 

כיני הקרקפת מועברות במגע ישיר של שיער לשיער או על ידי חפצים הבאים במגע עם השיער כמו מסרקים, כובעים, כריות, סיכות שיער, סרטים לשיער ומגבות. 

 

כאשר לאחד מבני המשפחה יש כיני ראש קיימים סיכויים רבים שיש כינים גם לבני המשפחה האחרים ולחבריו בכיתה או בגן.  הטיפול בכינמת הראש הוא פשוט. ברוב המיקרים חפיפה אחת בשמפו נגד כינים תחסל אותם. לצערנו התברר לאחרונה שחלק מהכינים פתחו עמידות לסוג מסויים של שמפו. טיפול נוסף בסוג אחר של שמפו יפתור ברוב המיקרים את הבעייה.  גם כאשר הטיפול בשמפו יעיל נשארות ביצי כינים דבוקות לשיער. למרות שהן מתות כדאי להסירן עם מסרק בעל שיניים צפופות אותו ניתן להשיג בכל בית מרקחת.

 

 

 

 

 

 

כיני הבושת: מופיעות בשיער הערווה, בשיער בתי השחי ולעיתים בריסי העיניים. ההדבקה בכינים אלו היא במגע מיני ושכיחה בעיקר מגיל 51 ל 52 שנים. לעיתים נדירות ניתן להידבק בכיני בושת ללא מגע מיני, על ידי לבישת תחתונים של אדם אחר או שימוש במגבת של אדם זר. הביטוי העיקרי לכינמת הבושת הוא גרד נוראי המחזק בשעות הלילה. בבדיקת איזור הבושת ניתן לראות צברים של ביצי כינים הנראים כקשקשים.  הטיפול בכינים אלו זהה לטיפול בכיני הראש.

כיני הגוף: מטילות את ביצהן על סיבי הבד של  הבגדים ומשם הן יוצאות לעקוץ את העור.   מאחר וכינמת בגוף מופיעה אך ורק אצל אנשים שאינם מחליפים בגדים במשך ימים ושבועות היא שכיחה בנוודים חסרי ביית ובזמן מלחמות. כביסה קפדנית והחלפה תדירה של הביגוד תחסל את הבעייה.

הטבלה הבאה נוצרה על ידי!!!!!!!!!!!!!!!!!לא להעתיקקקקקקקקקק

לילד יש פריחה ? - המדריך המהיר !!

 

חום

גרד

מבנה הנגע

מיקום

זמן

סימנים מקדימים

חצבת  Measels 

כן

 מינימאלי 

שטוח  וורוד  ואח"כ אדום   

קודם  הפנים   אחר כך  החזה, הבטן   והרגליים 

4-7  ימים 

לפני  הפריחה יש חום שיעול   ועיניים אדומות  

אדמת  Rubella 

כן

 לא

שטוח או מעט   מוגבה, אדום 

קודם   פנים אח"כ הגו וגפיים 

2-4  ימים    

נפיחות בלוטות מאחורי האוזניים, לפעמים  מעט  כאבי  פרקים  בעיקר  בילדים מבוגרים יותר ומבוגרים

  

אדמדמת 

  Rubeolla

  

כן

 לא

שטוח לעיתים מעט   גבשושי,  וורוד  

קודם  הגו, אח"כ   זרועות,  צוואר.  מינימאלי בפנים  והרגליים. 

1-2  ימים 

מתחיל  בחום   גבוה  של  3  ימים.  החום  יורד  כאשר  הפריחה  מופיעה. 

 

שנית 
Scarlet fever  

כן 

 לא

שטוח  -  מרגיש   כנייר  זכוכית אדום 

 קודם  הפנים  אחר  כך  מרפקים  ומפשט  במהירות לכ  הגוף  תוך  24  שעות   

5-7 ימים 

   כאב  גרון,  לאחר המחלה  קילוף  עור  בעיקר  בכפות הידיים.

המחלה  החמישית  Fifth  Disease 

לא 

לא

שטוח  דמוי מלמלה,  אדום

קודם פנים  אחר  כך   זרועות   רגליים  ושאר  הגוף     

3-7   ימים   

 מראה  של  Slapped  Cheek  (כאילו לאחר סטירה לחי).  הפריחה יכולה להופיע ולהיעלם ושוב להופיע. 

אבעבועות רוח  Chicken Pox 

כן

חזק  בזמן   השלפוחיות

שטוח   ואחר כך  שלפוחיות וגלדים, אדום

יכול להתחיל בכל  מקום   כולל  גפיים, גו פנים וקרקפת  

4-10 ימים 

הנגעים   מתפתחים  מנגעים  שטוחים  לשלפוחיות ואחר  כך לגלדים  קטנים.   

 

הכתוב  להלן  מובע  כידע  כללי  בלבד  ואינו  תחליף  לייעוץ  רפואי  אישי.

 

 

 

יבלות ויראליות

היבלות הוויראליות נגרמות על ידי ווירוסים מסוג שונים. רובם קשורות בוירוסים מקבוצת ה Human Papiloma Virus שכוללת 70 זנים שונים. היבלות שמופיעות בילדים אינם מסוכנות כלל ולא קשורות להפרעות באיברים פנימיים.  בחולים עם הפרעות קשות במערכת החיסון יכולה להיות התפשטות מוגברת של היבלות.

היבלות הויראליות שכיחות בילדים ומועברות במגע ישיר בין הילדים או באותו ילד על ידי גרוד ונגעיה במקום אחר. יבלת בודדת חולפת ללא טיפול תוך כשנה. 50 אחוזים מהיבלות יחלפו תוך 6 חודשים ו90 אחוזים מהיבלות יעלמו תוך כשנתיים.

סוגי היבלות הויראליות:

היבלות הוויראליות מסווגות לפי האזור שבו הן מופיעות. בעור הפנים הן בדרך כלל צהובות שטוחות ומבריקות (נקראות Verrucae planna) .

 

באצבעות הידיים הן בדרך כלל כרוביתיות ומחוספסות ובכפות הרגליים הן שוב שטוחות אך חודרות לעומק העור עקב הדריכה ומשקל הגוף .

היבלות בפנים ובידיים אינם כואבות. היבלות בכפות הרגליים יכולות לכאוב בהליכה .

מולוסקום (Molluscum Contagiosum) :

סוג אחר  של יבלות וויראליות  נגרם  על ידי  מולוסקום.  הוא  שכיח  גם  בילדים  וגם  במבוגרים צעירים  העלולים  להידבק  בו במגע מיני. יבלות אלו  חולפות גם ללא טיפול תוך  כ  6 עד 24 חודשים.  יש  הנוהגים  להסיר  את היבלות הגדולות ב"פינצטה". (תהליך  לא  כואב  המבוצע על ידי רופא העור במרפאה)  או   בחנקן נוזלי.  במקרים אחרים  -  כאשר   הילדים  קטנים  במיוחד או  שמספר  היבלות  קטן   ניתן  פשוט  לחכות  מספר  חודשים עד  שהגוף  יחסלם  באופן טבעי.  מאחר  שהיבלות מדבקות  יש  למנוע  חשיפה   של ילדים אחרים ליבלות אלו  ומומלץ  שימוש  במגבות  נפרדות  לילד  עם היבלות. 

איור:  יבלות  מסוג  מולוסקום.

פרטים נוספים על מולוסקום

הטיפול ביבלות הויראליות:

ללא טיפול:
מאחר שהיבלות חולפות בכל מיקרה יש המעדיפים לא לטפל כלל. רוב הסיכויים שהיבלות יעלמו לגמרי ללא סימן תוך כשנתיים. יש להמליץ לילד לא לגרד את היבלות מאחר שגרוד יכול להעביר את הוירוס לאזורי עור אחרים כולל פתח הנחיריים.

תרופות:
קיימים חומרים שונים שאותם ניתן למרוח על היבלות. חומרים אלו כמו salatac gel ממסיסים את החומר הקרני של היבלת. אחרים כמו verrucid מכילים חומרים שממש פוגעים בוירוס. ההצלחה בטיפולים אלו היא כ 70 אחוזים אך נדרשים לעיתים כ 43 חודשים עד שיש תוצאות.
ביבלות שטוחות בפנים ניתן לרשום משחות מסוג Retin A, Retavit, Locacid שגורמות לקילוף עדין רציף של העור.

הקפאה בחנקן נוזלי:
טיפול בחנקן נוזלי אצל רופא העור יוצר למעשה כווית קור תחת היבלת. ניתוק הווירוס מהספקת הדם שלו גורם להשמדתו ובמקביל לנשירת היבלת . הטיפול מעט כואב ל מספר דקות ולאחר מכן מופיע אודם שלפוחית ונפיחות מקומית למספר ימים. היבלת נושרת ברוב המיקרים ללא השארת סימן מהותי. ברוב המיקרים ובעיקר ביבלות בכפות הרגליים נדרשים 2 3 טיפולים פעם ב3 שבועות להעלמות היבלת.

טיפולים נוספים:

טיפולים פחות מקובלים הם הסרת היבלות במחט חשמלית או בלייזר. בשתי השיטות האלו נדרשת הרדמה מקומית למניעת הכאב. לאחר הטיפול ישנו פצע מכוייב למשך כשבועיים. יש חזרה של כ 20 אחוזים מהיבלות לאחר הטיפול. טיפול בלייזר מתאים לאנשים עם מספר רב מאוד של יבלות בכפות הרגליים שלא הגיבו לטיפולים מקומים. הסרת היבלות בניתוח אינה מומלצת מאחר ועלולה להיווצר צלקת טורדנית לשנים.

 

מה זה אימפטיגו ?

אימפטיגו Impetigo היא מחלה מדבקת שכיחה הנגרמת עקב חיידקים משני סוגים: סטרפטוקוקים וסטאפילוקוקים.אימפטיגו מתבטאתבצורה של גלדים דביקים בצבע דבשהמופיעים לרוב על עור הפנים ובעיקר סביב פתחי הנחיריים והפה. המחלה מופיעה בדרך כלל אצל ילדים אך גם ההורים ובני המשפחה המבוגרים האחרים עלולים להידבק. האימפטיגו מתחילה במרבית המיקרים על שריטות בעור, עקיצות יתוש, או בעור שנפגע על ידי מחלת עור אחרת כמו דרמטיטיס אטופית )ראה פרק על "אסטמה של העור"( או אבעבועות רוח. אצבעות שגרדו את האיזור המזוהם בחיידקים מעבירות את המחלה לאיזורי גוף אחרים ולילדים אחרים. אם המחלה לא מטופלת בזמן היא יכולה להחמיר ולהתבטא גם בחום, חולשה ובהגדלה של בלוטות לימפה. לאחר שהמחלה מתחילה היא יכולה להמשך מספר שבועות ובחלק מהמיקרים לגרום לפגיעה באיברים פנימיים כמו הכליות.

 

הטיפול באימפטיגו כולל הסרת הגלדים ורחיצת העור 4 פעמים ביום עם סבון מיוחד נגד חיידקים. גלדים דביקים במיוחד ניתן להסיר על ידי הנחה של פד גאזה טבול במיים חמים למספר דקות. לאחר הרחיצה יש למרוח משחות אנטיביוטיות לפי המלצת רופא העור. אין לחבוש את הפצעים. המשחה האנטיביוטית והחשיפה לאוויר יביאו לריפוי מהיר יותר.לעיתים יש צורך גם באנטיביוטיקה דרך הפה בצורת סירופ או כדורים.

6 עצות לחולים באימפטיגו

 
יש לרחוץ ידיים בתדירות גבוהה בסבון אנטיבקטריאלי- נגד חיידקים. 
יש להמנע מלגעת באיזורי העור החולים. 
יש לשמור על ציפורניים קצרות. 
יש להחליף את המגבות כל יום. 
 יש להרחיק ככל האפשר ילדים בריאים מחולים כדילמנוע הדבקה.
 יש להמשיך בטיפול לפחות שבוע לאחר שהגלדים נעלמו.

 

 

זהירות חרקים!!!

מעל מיליון סוגים שונים ומשונים של חרקים חיים בעולמנו. חלקם אינו נוגע לרעה באיש, חלקם מציק ויש בהם העלולים לסכן חיי אדם. בעונת הקייץ מגענו עם החרקים למיניהם אינטנסיבי יותר. החלונות והדלתות פתוחים, אנו מבלים שעות רבות בחוץ, בטיולים בחיק הטבע או אפילו על המרפסת ובגינה שליד הבית. מודעות לאורח חייהם והרגליהם של החרקים השונים יכולה לעזור לנו להתגונן בפניהם וברוב המיקרים למנוע את העקיצות.

מהו חרק?

החרק מוגדר כבעל חיים בעל שש רגליים, זוג מחושים, בדרך כלל שלד חיצוני קשיח ובמיקרים רבים כנפיים. בקבוצת החרקים נכללים הנמלים למשפחותיהם, דבורים, מקקים, פרעושים, פשפשים, כינים, יתושים וזבובים למיניהם. חלק נכבד מהם הוא לדאבון הלב דייר משנה לא רצוי בבתינו.

מה היא  עקיצה?

העקיצה היא פצעון בעל נקב זעיר. החרק הרוצה להשיג את מנת הדם שהיא מזונו, עוקץ ומוצץ.  חלקי הפה שלו בנויים כך שיוכל לחדור בקלות דרך עורנו ולמצוץ דם. העקיצה גורמת לגירוי הנובע מתגובה אלרגית לחומרים המצויים בהפרשת הרוק שהחרק מחדיר לעור בזמן היניקה. חלק מהחרקים מפרישים חומרים שונים בקירבת מקום העקיצה וההפרשה מוחדרת פנימה לגוף על ידי הגירוד.  התגובה לעקיצה שונה מאוד מאדם לאדם.  דיירים של אותו ביית שנחשפו לאותו מספר יתושים יכולים לפתח תגובות שונות. אצל אחדים יהיה מספר קטן של עקיצות שיגרמו לאי נוחות קלה בלבד ואילו אחרים יעקצו פעמים רבות ויסבלו מכאב למשך מספר ימים או שבועות. בחלק קטן מהמקרים גירוד העקיצה בידיים לא נקיות גורם להחדרת חיידקים לעור ויצירת זיהום מוגלתי. במיקרים אלו מומלץ לפנות לרופא לקבלת טיפול במשחה אנטיביוטית. חמורות יותר אותן עקיצות שבהן מחדיר החרק לגופינו אורגניזמים מעבירי מחלות כמו יתוש האנופלס מפיץ המלריה.   למזלנו סוג זה של יתושים הודבר בארצנו.

יתושים

היתושים הם רעה חולה בקיץ.  מאחר וחום ומים מהווים שילוב נהדר עבורם, רצוי לטפל מהר ככל האפשר בשלוליות ומקווי מיים עומדים. דלתות וחלונות מרושתים מפחיתים במידה ניכרת את מספר היתושים בבית.  לאנשים הנוטים להיעקץ, ליוצאים לטיולים ומחנות קייץ למיניהם, ובאיזורים מוכי יתושים מומלץ להצטייד בבגדים הולמים: מכנסיים ארוכים, גרביים, חולצות ארוכות שרוולים ותכשירים דוחי יתושים.  תכשירים אלה הם פיתרון יעיל שהוכיח את עצמו. יש למורחם בצורה אחידה על כל חלקי הגוף החשופים. חסרונם של דוחי היתושים שהם מתנדפים מקץ שעתיים שלוש ואז יש צורך לחזור למרוח.  אם לא מרחת כראוי תמצא היתושה צמיאת הדם "אי" קטן של עור שאינו מרוח בחומר ותעוט עליו. מעניין שבן זוגה היתוש, הוא צמחוני, ניזון על מיצי פרחים ואינו מסוכן עבורינו. התכשירים דוחי החרקים הם ברוב המיקרים בטוחים וניתן להשתמש בהם בכל גיל.  מי שאינו מעוניין להתמרח, יכול להשתמש בדוחי חרקים חשמליים הפולטים לחלל האוויר חומרי ריח שונים או במכשירים ה"צולים" את החרקים המעופפים שנמשכים אל חוטי הלהט.

הטיפול: אחרי העקיצה יש להמנע מגירוד. רצוי לרחוץ את האיזור במיים וסבון ולשטוף היטב. אם העקיצה מטרידה הנחת קרח או קומפרסים קרים עשויה להכהות את הכאבים ולהפחית את הנפיחות והאודם.  ניתן גם להרגיע את המקום הנגוע בנוזל קאלמין. רגישות והפרשה של נוזל צהוב מאיזור העקיצה הם לעיתים סימן של זיהום בחיידקים הנובע מהגירוד. במיקרים כאלה כדאי לפנות לרופא על מנת לקבל טיפול במשחה או כדורי אנטיביוטיקה.

דבורים וצרעות:

אצל הדבורים רק הנקבה היא בעלת עוקץ המצוי בקצה ביטנה. ומכיל ארס בקצהו שהוא הינו הגורם לדלקת. האדם הנעקץ סובל מכאב מקומי, אדמומיות ונפיחות במשך כ 84 שעות. כשהשמש בהירה והפרחים בשפע הסיכוי להעקץ על ידי דבורה הוא קטן מאוד.  תחת שמיים מעוננים ואם לבושך צבעוני, בעיקר אדום וצהוב אתה עלול להסב אליך את תשומת ליבן של הדבורים. הן עוקצות בעיקר אם מרגיזים אותן או שהן חוששות לחייהן.  לעומתן הצרעות מתקיפות בעיקר כשמתקרבים לקן שלהן. עדיף על כן להתרחק ממנו ולחסוך בעקיצות. אם דבורים או צרעות בנו קן ליד ביתך בתוך עץ נבוב או בגומחה בקיר רצוי להרוס את קן הצרעות ללא תשלום בעזרת מדביר חרקים של העירייה. 

הטיפול: מאחר והדבורים משאירות את העוקץ שלהם ואת שק הארס בעור, מומלץ להסיר את הדבורה מהעור מהר ככל שניתן. הצרעה לעומתה אינה עושה זאת ויכולה לעקוץ שנית. סחיטה של איזור העקיצה עלולה להחדיר את הארס עמוק יותר לתוך העור. עדיף לנסות להוציא את העוקץ עם סיכה או גרוד עדין בקצה ציפורן או להב סכין.  גם כאן מומלץ לרחוץ היטב עם מיים וסבון ולהקל על הכאב על ידי הנחת קרח.  כדאי לדעת שברגע שהדבורה עוקצת היא משחררת חומר כימי המושך לאיזור דבורים אחרות כך שעקיצה אחת יכולה להיות מלווה בעשרות נוספות.  הפרחת עשן, למשל, על ידי נפנוף של מספר סיגריות בוערות יכול להבריח דבורים נרגזות ולמנוע עקיצות.

מריחת משחות המכילות חומר מאלחש כמו למשל בנזוקאין, או משחות המכילות קורטיזון יכול להקל על הכאבים לזמן קצר. אם העקיצות מרובות רצוי לקחת תרופות אנטי היסטאמיניות המפחיתות את הגרד והנפיחות. יש לזכור שבתרופות אלו יש חומרים העלולים להוריד את רמת העירנות ועל כן לא ליטול אותן בזמן נהיגה או לפני כל פעילות אחרת הדורשת דריכות.

פשפשים

הפשפשים נמצאים בדרך כלל בבתים ישנים שאינם מתוחזקים כיאות. הפשפש חסר כנפיים, צבעו חום אדום והוא זקוק ללחות.  במשך היום הם נחבאים בפינות סתר, במיטות, מתחת לשטיחים, בסדקים שברהיטים ישנים ובקירות.   בשעות הלילה  יוצאים לחפש את מזונם - דם אדם. ברוב המקרים העקיצות  אינן מורגשות עד הבוקר שבו מתגלים סימני העקיצות הנראות כנקודות אדומות מסודרות בשורות ישרות. אצל אנשים רגישים הנגעים האדומים והמגרדים יכולים להשאר למשך שבועות. בנוסף לטיפול במקום העקיצה בקרח ומשחות מרגיעות, יש לדאוג לחיסול הפשפשים על ידי חומרי הדברה ובמידת הצורך להזמין חברת הדברה לבצע טיפול בעשון של החדר והריהוט.

הטיפול: זהה לטיפולים שהומלצו לגבי עקיצות היתושים.

פרעושים:

חרקים אלה הם טפילים הניזונים בעיקר ממציצת דם בעלי חיים ועופות. חיות הבית הנחמדות שלנו כמו החתולים והכלבים יכולים לשמש בית גידול נוח לחרקים אלו.   הפגיעה באדם יחסית נדירה ומופיעה בדרך כלל כשכמות הפרעושים על החיה היא גדולה במיוחד. הפרעושים נותרים פעמים רבות על שטיחים או ספות שעליהן ישנות חיות הבית ואם המארח הקבוע שלהם נעדר הם קופצים על בני האדם כדי להשלים את מזונם. העקיצות האופייניות של הפרעושים הן בדרך כלל נגעים אדומים תפוחים ומגרדים מאוד על השוקיים. העקיצות מופיעות על פי רוב בעונות החמות ושכיחות יותר בקרב ילדים. בכל מקרה של עקיצות בשוקיים  יש לבדוק את חיות הבית ולטפל בהן כנגד פרעושים.  מומלצים קולרים המרחיקים את הפרעושים מהחיה כל זמן שהיא עונדת אותם.

הטיפול: זהה לטיפולים שהומלצו לגבי עקיצות היתושים.

זבובוני חול ושושנת יריחו  -  Leishmania :

זבובוני החול הם זבובונים קטנים מוצצי דם העוקצים באיזורי עור חשופים בעיקר הפנים והגפיים.  מאחר והנקבה של זבוב החול משחרת לטרף עם שקיעת החמה יהיו רוב העקיצות בלילה.  ברוב המיקרים העקיצות הן קלות, מגרדות למספר שעות ונעלמות בהדרגה.  עיקר הסכנה היא עקיצה על יד זבובוני החול באיזור ים המלח או קציעות. באיזורים אלו נושא זבוב החול את טפיל הלישמניה הגורם לשושנת יריחו. במקרה של העברת הטפיל מזבוב החול לאדם יכול להתפתח לאחר מספר שבועות פצע מוגלתי שנשאר לחודשים רבים ומתרפא עם צלקת.  מאחר וזבוב החול אינו מסוגל להתרומם  לגובה של יותר מ  20ס"מ מהקרקע מומלץ לישון באיזורים אלו על מיטה או משטח מורם ולא על הקרקע. בנוסף יש להקפיד על לבישת מכנסיים ארוכים, הפשלת השרוולים בשעות החשיכה ושימוש בחומרים דוחי חרקים.

הטיפול: הטיפול בעקיצות רגילות זהה לטיפולים שהומלצו לגבי עקיצות היתושים. במידה שמתפתח פצע מוגלתי שאינו נרפא יש לפנות בהקדם לרופא עור כדי לשלול אפשרות של התפתחות שושנת יריחו (לישמניה).  טיפול מוקדם בשושנת יריחו, בזריקות או משחות מיוחדות למטרה זו, יכול למנוע הווצרות צלקת לאחר ריפוי הנגעים.

העכביש החום:

רוב העכבישים פרט לעכביש ה"אלמנה השחורה" )שלא קיים בארצנו( ואחד מסוגי העכביש החום אינם נושכים ואין בהם כל סכנה.  העכביש החום שעל גבו ציור דמוי כינור, הוא ביישן מטבעו,  נוטה להתגורר בארונות בגדים, במגירות שאינן בשימוש ובמחסנים מאובקים.  נשיכתו של העכביש החום אינה מורגשת ברוב המיקרים  ומתגלה רק כשמונה שעות אחרי הנשיכה  ככתם לבן כחול שבמרכזו איזור דקירה קטן וכואב מאוד. בהדרגה מתפתחת מסביב לכתם הלבן הילה אדומה נרחבת היכולה להגיע עד לקוטר של 02 ס"מ ויותר. מאחר שבחלק מהמיקרים האיזור הלבן המרכזי יכול לעבור נמק יש להיבדק על ידי רופא עור אם יש חשד לנשיכת עכביש חום.  כדאי לזכור שבתחילת הקייץ כאשר אנחנו מוציאים מהארון בגדים שלא השתמשנו בהם תקופה ארוכה יש  לנער אותם היטב, פן מוחבא בהם מיודענו העכביש החום. כדאי במיוחד לנער את הבגדים לפני הלבישה כשאנחנו לנים בטבע, מאחר והעכביש עלול לזחול ממחבואו מתחת לגל אבנים לבין הבגדים החמימים.

הטיפול: כאשר ניתן ללכוד את העכביש כדאי להביאו לרופא עור או רופא משפחה לזיהוי. הטיפול הראשוני כולל מנוחה שלימה, קיבוע של האיזור, והרטבות עם מיים פיזיולוגיים. מאחר וארס העכביש החום מתפשט במהירות לרקמות העמוקות של העור לא ניתן לנטרלו. אם האיזור הלבן שבמרכז העקיצה אינו נעלם, מתפתח בתוכו מוקד של חוסר תחושה, או שלפוחית יש לשקול מתן תרופה הנקראת Dapson, כדורי  אנטיביוטיקה או תרופות מקבוצת הסטרואידים. 

תגובה אלרגית לארס חרקים:

שניים מכל 100 ישראלים אלרגים לארס חרקים. אצל אותם אנשים עקיצה ראשונה גורמת להתפתחות רגישות יתר.  עקיצה שניה גם לאחר חודשים ושנים יכולה להתבטא בפריחות מפושטות בעור, ירידה חדה בלחץ הדם וקשיי נשימה עד כדי חנק ומוות. מי שיודע שהוא רגיש לעקיצות חייב לשאת איתו מזרק מיוחד המכיל אפינפרין. זהו מזרק אוטומטי שהפעלתו מיד לאחר העקיצה מפחיתה את הנפיחות ברקמות ומונעת את סכנת החנק. הנעקץ חייב להגיע לחדר מיון להמשך טיפול בזריקות או בכדורי סטרואידים בשילוב עם אנטיהיסטאמינים.  אנשים אלרגיים לעקיצות, הנוסעים לאיזורים ללא מערכת רפואית מסודרת  רצוי שיקחו עימם כדורים על פי המלצת רופא המשפחה או רופא עור.

 

 

 

גרדת

מחלת הגרדת (Scabies) שכיחה במיוחד אצל אנשים החיים בצפיפות בבתי אבות, בתי חולים ומחנות צבא. הצוות המטפל באנשים מבוגרים בבתי אבות או בני משפחה של חולים הם בעלי סיכוי גבוה להדבק במחלה. גרדת יכולה לפגוע בכל עת ובכל אחד מגיל ינקות ועד 120.  המחלה נגרמת על ידי קרציה קטנטנה בגודל של פחות ממ''מ אחד החודרת לתוך העור ומטילה שם את ביציה. נוכחות הקרציה וביציה במחילות הדקות שלהעור גורמת לגרד עז המתגבר בלילה. במקום החדירה לעור ניתן לראות קשריות אדומות קטנות הדומות לעקיצת יתוש.

 

הקרציות הגורמות לגרדת מעדיפות לחדור לאיזורי הקפלים בעור ולמקומות בהם העור דק, לכן נגעי הגרדת מצויים בעיקר בין אצבעות הידיים, בקפלי המותניים, בשורשי כפות הידיים, בקפלי בתי השחי, סביב הפטמות ועל ראש איבר המין של הגבר.   אצל תינוקות ניתן לראות נגעים גם בעור הפנים ובכפות הידיים והרגליים. סימני החדירה של הקרציות אינם בולטים ולכן עוברים בדרך כלל מספר שבועות עד שניתן לאבחן את הגרדת.

איור: משמאל- נגעי Scabies   בין אצבעות הידיים. מימין-קרציית ה scabies (לחץ להגדלה)

הטיפול בגרדת חייב להיות קפדני ולכלול גם את בני המשפחה שאינם מגרדים. בשלבים הראשונים לגרדת אין גרד ולכן בני המשפחה שנדבקו ואינם מגרדים יכולים בהמשך להדביק בחזרה את בני המשפחה שכבר קיבלו טיפול.

הטיפול היעיל ביותר בגרדת כולל משחות שומניות המכילות גופרית (סולפור) וחומצה סליצילית. את המשחות האלו מורחים על כל הגוף, מהצוואר ומטה במשך 3 לילות, מפסיקים שבוע ושוב מורחים את המשחה במשך שלושה לילות. בכל לילה לאחר מריחת החומר מומלץ להחליף בגדים ומצעים. אני נוהג להמליץ להשתמש בשעות היום במשחה המכילה  crotamiton שם מסחרי  (eurax, duo-scabil)  המקלה על הגרד.  משחה זו מורחים רק על הנגעים ןלא על כל הגוף. ניתן להשתמש גם בחומרים אחרים אך הם בדרך כלל פחות יעילים.

 

 

הרפס מכל הסוגים

הוירוסים הם אורגניזמים קטנים הגורמים למחלות מסוגים רבים ושונים.  אחד הוירוסים הגורמים למחלות בעור הוא וירוס ההרפס.  מסוגים את וירוס ההרפס לשני סוגים:  הרפס סימפלקס והרפס זוסטר.

 

הרפס סימפלקס  מסווג גם הוא לשני סוגים שאחד מהם גורם לשלפוחיות בעור בחלק העליון של הגוף "מעל החגורה"    Type 1ואילו הסוג השני גורם לשלפוחיות וכיבים באיברי המין  ומכונה      Type 2

 

 רובנו נחשפים להרפס סימפלקס  Type 1 בילדותינו אך רק 10  אחוזים  מאיתנו יפתחו את המחלה. המחלה מתבטאת בהופעה של עקצוץ ואחר כך שלפוחיות קטנות בעור. השלפוחיות נוצרות מספר ימים לאחר החשיפה לוירוס ומתייבשות לאחר  7 עד   10 ימים.

 

 

המיקום השכיח להופעת השלפוחיות הוא סביב השפתיים או ליד פתחי הנחיריים אך הן יכולות להופיע גם באיזורים אחרים של הפנים או בתוך הפה. אצל חלק מהאנשים הוירוס נשאר במצב רדום בעור ויתפרץ שוב לאחר מספר שבועות, חודשים או שנים. גורמים המביאים להתפרצות הוירוס הם חשיפה לשמש, מתח נפשי, מחלה קשה אחרת כמו שפעת ותקופת המחזור אצל נשים.

את ההופעה החוזרת של ההרפס ניתן למנוע חלקית על ידי שימוש בקרם המכיל  (acyclovir )  Zovirax אותו יש להתחיל למרוח ביום הראשון בו מופיע העקצוץ מבשר המחלה.

 

הרפס סימפלקס Type 2 מועבר במגע מיני ומתבטא בהופעה של שלפוחיות או כיבים כואבים על איברי המין. ההתקף הראשון יכול להמשך כשבועיים וגם כאן יכולים להופיע שוב נגעים לאחר מספר שבועות או חודשים.

 

הטיפול בהרפס בדרכי המין הוא בכדורים המכילים  Acyclovir   או Valcyclovir כאשר ההתקפים חוזרים יותר מ 6 פעמים לשנה יש לשקול טיפול מונע בכמות קטנה של כדורים מאותו סוג.

 

הרפס זוסטר    Herpes Zoster   הוא אותו הווירוס הגורם לאבעבועות רוח אצל ילדים.  לאחר שאבעבועות הרוח  - Varicella -  חולפות הוירוס נשאר במצב רדום בעצבי התחושה בעור. אצל אחוז קטן מהאנשים, בדרך כלל בגיל מעל 60 שנה, הוירוס יתפרץ ויגרום להופעה של שלפוחיות בעור המסודרות לאורך העצב שבתוכו נמצא הוירוס. הרפס זוסטר גורם בנוסף לשלפוחיות כאבים עזים בצורת חגורה ומכאן שמו "שלבקת חוגרת".

 

 

 

למרות שברוב המקרים השלפוחיות של הרפס זוסטר חולפות לאחר כשלושה שבועות, חלק מהאנשים, יסבול במשך שבועות וחדשים רבים לאחר מכן. במיקרים אלו מומלץ להשתמש בתרופות נגד כאבים או בתרופות מיוחדות למטרה זו לפי המלצת רופאים המתמחים בטיפול בכאבים.  כאשר הרפס זוסטר מפושט, כאשר הוא מופיע באחד מהעצבים בפנים או בחולים שמערכת החיסון שלהן לקוייה מומלץ להשתמש בכדורי acyclovir או בעירוי  התרופה לווריד.

 

מידע   על  הרפס  גניטלי (בדרכי  המין) 

 

טיפולים  טבעיים  וויטמינים  לסובלים מהרפס

 

 

מולוסקום

מולוסקום   הוא  שם כללי  ליבלות   הנגרמות  על ידי  וירוס  הנקרא  מולוסקום   קונטאגיוזום. Molluscum contagiosum.   היבלות   מופיעות   ברוב  המקרים   בילדים   המדביקים אחד   את השני  בבית או בגן.   לעיתים נדירות יותר  היבלות מופיעות   באנשים   צעירים לאחר  הדבקה  במגע מיני.

איך היבלות נראות ?

היבלות האופייניות למולוסקום  מופיעות   בין  שבוע  ל שישה  שבועות לאחר  ההדבקה.  הם  נראות  כנגעים  קטנים  חלקים  בצבע  דמוי פנינה.   גוולד  הנגע  כ  2 עד  3  מ"מ.  ברוב  המקרים   יש   בקצה  העליון  שקערורית  קטנה (כלוע  הר  געש).  לרוב  יש  בין   5  ל  20 נגעים. 

האם  הנגעים יכולים  להיעלם גם ללא טיפול ? 

נכון: גם ללא טיפול המולוסקום אמור  להיעלם.  הנגע  הבודד  צפוי להיעלם לאחר  2  עד  3 חודשים  והמחלה  כולה  תיעלם לרוב    בין  6 חודשים  לשנתיים לאחר  ההדבקה.    עם טיפול מתאים  ניתן לקצר  מהותית   את  זמן הופעת  הנגעים. 

כיצד  נדבקים במחלה ?

המולוסקום עובר   בקלות מאדם לאדם  במגע  של עור לעור.  ניתן להיבדק   גם  במגע  עם  ביגוד  או  מגבת  שהתנגב  בה  אדם הנושא את  הווירוס.  כאשר  נוגעים  בנגע  או מגרדים אותה  -  קיימת   גם  העברה  מאזור  גוף  אחד  לשני. 

האם  יש  סיבוכים למולוסקום ? 

הסיבוך  היחידי  הוא   זיהום  היבלת  בחיידקים.  בנקרה  כזה  ביבלות  הופכות אדומות וכואבות.  ויש  צורך  בטיפול במשחה אנטיביוטית. 

כיצד  מטפלים במולוסקום ?

למרות  שהיבלות  עשויות  כאמור  להיעלם  לבד  תוך  6  עד  24  חודשים  - טיפול יקצר  את משך  המחלה.   הטיפול  המקובל  הוא  הסרת  היבלת  על ידי  מכשיר  דומה לפינצטה  או  הקפאה  בחנקן  נוזלי.  במקרים  שמדובר  בילד  קטן  במיוחד  עם  נגעים בודדים   שאינם מטרידים  ניתן  פשוט להמתין  עד  ריפוי עצמוני.  

 

מקווה שעזרתי ביוש קורלוששששששש

כניסה ל-
טיפו-פון!
חודש אופנה
טבעות!
שרשרת!
התחרות!
א''''הא''''ה בעור
פטריות...
זיהום יב''''ת וכ''''מ
פסוריאזיס
ויטיליגו
טיפול בעור
קוסמטיקה ולייזר
טיפול בשיער...
שמש וגידולי עור
אקנה ס ו''''ר
התזונה והעור
חנות אתר העור!!
ציפורניים
טיפים לחיים!!!!
דיאטות
לנערה המתבגרת
איך להיות יפה?
מדריך הפקאצות
א!9נה ו0ט**ל!!!
תסרוקות ופירושן
ֱציפ!רניים ֱ
שווה להיות נערה
איפור!
בשמ*ם!!
להיות מושלמת?!?
טיפוח ויופי

 
       
 

משחקים חמים משחקים חדשים טיפו כיף
עוד משחקים >>
עוד משחקים >>
 • וואלה VOD
 • ממתקי הקסם של לני
 • וואלה כיף
 • טיפו אישי
 • הרפתקאות מקס
 • מוגובי
 • טיפו יום הולדת
 • רחלי והשטויות שלה
 • מדברים אהבה עם רומי
 • טיפו פאן
 • טיפו בפייסבוק
 • טיפו קטנטנים


דרגו את האתר !  |   הפוך לאתר הבית שלי  |   הוסף למועדפים  |   דיווח על חומר פוגע באתר  |   תקנון

האתר נצפה:346  פעמים   |   עודכן לאחרונה בתאריך: 11/01/2007